Botnet „Grum” zneutralizowany

Botnet „Grum” zneutralizowany
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Botnet „Grum” zneutralizowany. Jego serwery były odpowiedzialne za blisko 20 % światowego spamu

Ostatnie doniesienia medialne wskazują jednoznacznie, że praca botneta o nazwie „Grum” została ostatecznia wstrzymana. Wszystkie serwery, za pośrednictwem których rozsyłał spam w sieci w Rosji, Ukrainie i Panamie zostały zneutralizowane. Szacuje się, że „Grum” odpowiadał za około dwadzieścia procent całego spamu światowego.

Zakończyli pracę botneta. Przy projekcie rozwiązania „Grum’a” pracował zespół przynajmniej kilkunastu osób

Za rozwiązanie „Grum’a” odpowiedzialne były dwie spółki, tj. SpamHaus oraz FireEye – odpowiednio o specjalizacji: neutralizacji spamu oraz bezpieczeństwa w Internecie. Warto jednak zaznaczyć, że udział w całej akcji miały także lokalni dostawcy usług internetowych.

Ekspert z firmy FireEye – Atif Mushtaq podczas spotkania prasowego zaznaczał, że zdjęcie całego botneta to zasługa wielu osób, a neutralizacja „Grum’a” jest kolejnym dowodem na skuteczną walkę ze spamem w Internecie.
Spamerzy szybko przenosili dane po interwencji specjalistów

Specjalistom udało się dotrzeć do serwerów spamerów w stosunkowo krótkim czasie, ale zadanie było utrudnione, ponieważ ci drudzy równie szybko przenosili swoje dane i systemy do wysyłania niechcianych wiadomości na nowe maszyny ulokowane w różnych częściach świata. Po zamknięciu jednostki w Holandii, w ciągu kilku dni dane zostały przeniesione do ukraińskiego centrum danych. Ostatecznie, zamknięcie „Grum’a” to zasługa firm odpowiadającym za bezpieczeństwo, walkę ze spamem oraz lokalne przedsiębiorstwa z sektora usług ISP.

Ostateczne zamknięcie serwera przeprowadzono w Rosji. Zdaniem Atif’a Mushtaq’a, w tej chwili żadne z państw nie jest już bezpieczną przystanią dla spamerów, a wykrycie ich nielegalnej działalności jest kwestią czasu.

Pozostałe artykuły o nauce, szkole oraz edukacji:

about author

admin

related articles

Nasza ankieta:

Czy można znaleźć w Katowicach dobry, sktueczny ale niedrogi coaching?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Zobacz także:

  • Laboratorium wzorcujące

    Współczesny przemysł nie może istnieć bez dokładnych i precyzyjnych pomiarów. Takie pomiary zapewnić może jedynie pewny i sprawdzony sprzęt pomiarowy. Sprzęt pomiarowy sprawdza i kalibruje laboratorium wzorcujące. Laboratorium wzorcujące jest to laboratorium, którego głównym zadaniem jest sprawdzanie, czy przyrządy pomiarowe działają prawidłowo. W zakres ich działania oprócz przyrządów do pomiarów metrycznych wchodzą również elektrody, sondy…

    Read more

Kategorie