HOMO RELIGIOSUS

HOMO RELIGIOSUS
1 vote, 5.00 avg. rating (89% score)

Homo religiosus, czyli człowiek religijny narodził się w tym samym czasie, w którym z drzewa na ziemię zeszło stworzenie, które następnie nazwane zostało homo sapiens. Od zarania dziejów człowiek obdarzony abstrakcyjnym myśleniem zastanawiał się nad sensem istnienia i nie chciał się pogodzić z tym, że wraz ze śmiercią kończy się wszystko. Niezależnie od położenia geofizycznego, koloru skóry i warunków życia i czasów, w jakim przyszło żyć człowiekowi, towarzyszy mu religia, bóg albo bogowie, jakieś normy moralne (przykazania) i obrzędy?symbole i obrzędy pozwalają człowiekowi na obcowanie ze światem nadprzyrodzonym a mity i przypowieści religijne objawiają się jako wzorcowe i święte historie dostarczające homo religiosus wzorców postępowania w relacji do drugiego człowieka i całego świata, w którym przyszło mu żyć. Religia dostarczała także wyjaśnień tego, czego umysł ludzki nie potrafił wyjaśnić racjonalnie, czego się bał i czego nie rozumiał?
Żadne czasy nie wykorzeniły człowieka religijnego (chociaż niektóre usilnie próbowały), o czym świadczą ciągle odradzające się ?stare? religie i ciągle powstające nowe sekty?człowiek w każdych czasach ma pragnienie wiary, że istnieje Coś Więcej?

Pozostałe artykuły o nauce, szkole oraz edukacji:

about author

admin

related articles

Nasza ankieta:

Czy można znaleźć w Katowicach dobry, sktueczny ale niedrogi coaching?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Zobacz także:

  • Tłumacz angielskiego Katowice

    Angielski na każdym kroku W dzisiejszych czasach duża część ludzi posługuje się językiem angielskim. W wielu miejscach na świecie jest to język urzędowy. W naszym kraju coraz więcej osób potrafi biegle porozumieć się po angielsku. Można stwierdzić, że więcej osób go zna, niż nie. Być może nie wiemy, jak zbudować zdanie, ale podstawowe słownictwo wpadło…

    Read more

Kategorie