Stan gleb w Wielkopolsce

Stan gleb w Wielkopolsce
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wielkopolska jest miejscem gdzie rolnictwo nadal stanowi jedną z najpoważniejszych gałęzi przemysłu. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie klasy gleb wykorzystać najlepiej jak tylko się da, sadząc to, co z konkretnej klasy gleby będzie czerpało jak największe korzyści.

Klasy gleb.

Ze względu na to, że skałami macierzystymi gleb Wielkopolski są utwory polodowcowe do najczęściej występujących gleb zaliczamy gleby lekkie i bardzo lekkie, które możemy podzielić na 5 klas:

brunatne i pseudobielicowe
mady rzeczne
mułowe i torfowe
murszowe
bielicoziemy

Niestety badanie gleby na w poszczególnych powiatach województwa Wielkopolskiego, wskazuje na brak gleb I oraz II klasy, najwięcej jest gleb klasy IV a oraz klasy V. Brak gleb klasy I i II rzutuje mocno na stan rolnictwa.

Kompleksy glebowe.

Klasy gleb, ze względu na zbliżone wartości fizykochemiczne oraz sposoby użytkowania łączy się w kompleksy glebowe. Największy procent kompleksów stanowią kompleksy gleb żytnich (odpowiednich do uprawiania żyta oraz roślin mu towarzyszących), dalej kompleksów pszennych (odpowiednie dla pszenicy), a następnie kompleks gleb pastewno-zbożowych.

Zanieczyszczenia gleb.

Gleba charakteryzuje się określonymi właściwościami fizyko-chemicznymi, składem mineralnym oraz właściwościami biologicznymi. Do najczęstszych zanieczyszczeń gleb można zaliczyć zanieczyszczenie metalami ciężkimi, ze względu na produkcję zdrowej żywności.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych pierwiastków zanieczyszczających glebę jest kadm, który oprócz tego że w stosunkowo małych ilościach może być szkodliwy dla zwierząt i ludzi, to ma zdolności do wiązania się z cynkiem. Najpoważniejszym źródłem zanieczyszczania kadmem jest przemysł oraz hałd przemysłu hutniczego (pyły przenoszone są na duże odległości). W związku z uprzemysłowieniem regionu konińskiego, poznańskiego, oraz kaliskiego.

Podsumowanie:

Pomimo wszystko, rolnictwo w województwie wielkopolskim nie stoi na straconej pozycji. Coraz częściej dba się o rekultywację gleb, coraz częściej są prowadzone badania na obecność metali ciężkich i nie dopuszcza się takich gleb do użytku, do momentu aż nie uda się ich oczyścić. Niestety, nie wiele można poradzić na klasę gleb: można gleby dodatkowo użyźniać lub po prostu starać się kierować ich kompleksami i dostosowywać hodowlę roślin do gleb, którymi nasz region został obdarzony.

Pozostałe artykuły o nauce, szkole oraz edukacji:

about author

admin

related articles

Nasza ankieta:

Czy można znaleźć w Katowicach dobry, sktueczny ale niedrogi coaching?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Zobacz także:

  • Przedszkole Wrocław

    Mieliśmy tylko jedno dziecko i nie planowaliśmy następnego. Jednak bardzo nam zależało na rozwoju społecznym dziecka a to jak wiadomo, możliwe jest tylko w grupie rówieśniczej. Jako że nasz syn miał już cztery lata, postanowiliśmy zapisać go do przedszkola. Na szczęście nie ograniczały nas finanse, mogliśmy więc zdecydować się na placówkę prywatną. Bardzo mnie to…

    Read more

Kategorie