Wartości człowieka według religii

Wartości człowieka według religii
1 vote, 3.00 avg. rating (69% score)

Alienacja Narcyza rejestrowana jest przez wspomnianego Mouniera3. I też daje ona o sobie znać na gruncie współczesnego mieszczaństwa. Postulując wspólnotę autentyczną, nie zamierzamy stwierdzać jej istnienia, jak robił to Gierek w swej dekadzie, często sugerując jedność moralno-polityczną narodu. Oczywiście wiązać się to będzie niedługo z postulowaną przez PRON nową ordynacją wyborczą i z mandatem społecznym władzy…

Teza VII: Skoro postulujemy nie brutalizację stosunków międzyludzkich, lecz ich humanizację, wiązać się to musi z gestami dobrej woli z obu stron. Zawieszenie stanu wojennego i pochodna tegoż zwolnienie internowanych zakłada jako następną fazę postępu w tym względzie amnestię, co sugeruje PRON. Musi to być jednak licytacja dobrej woli z obu stron… Po co te wyroki śmierci ze strony enigmatycznych ugrupowań, którym nie podobają się grupy inicjatywne pragnące założyć nowe związki zawodowe?

Teza Y11!: Być humanistą z „tej” czy z „tamtej” strony to przyjąć, iż człowiek jest wartością naczelną. Można w związku z tym mieć pretensję, że chrześcijanie widzą tę wartość jako naczelną, ale w ten sposób, by tak rzec, „zapośredniczony” – przez Instancję Ponadludzką. Ale też i praktyka marksistów w okresach minionych nie nazbyt hołdowała tezie młodego Marksa, iż „najwyższą dla człowieka istotą jest człowiek”, skoro wisiały sobie na parkanach hasła typu: „Nie skacz do tramwaju, bo ręce twoje i nogi potrzebne są planowi ó-Ietniemu” !ub też: „Lecz gruźlicę, gdyż zdrowie twe potrzebne jest 5-latce!”

Teza 5X: Szukać wspólnej platformy uznania pluralizmu świa-topoglądowego z nadzieją, iż spotkamy się na gruncie humanistycznym to tyle, co uznać obligację norm elementarnych w etyce (normy elementarne to takie, które mają długowieczność i ważne są w większości kultur świata).

Pozostałe artykuły o nauce, szkole oraz edukacji:

about author

admin

related articles

Nasza ankieta:

Czy można znaleźć w Katowicach dobry, sktueczny ale niedrogi coaching?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Zobacz także:

  • Czy muzyka kształtuje osobowość i charakter?

    Rozmowa o kształtowaniu osobowości i charakteru, poprzez muzykę, powinna być prowadzona w zupełnie innym tonie, ewentualnie na innych zasadach. Moim zdaniem, ciężko powiedzieć, czy każdego zainteresuje muzyka, jej tworzenie czy nawet kajanie się ją, jako lekiem na całe zło. Tutaj każdy człowiek jest indywidualistą, więc ciężko, naprawdę, wypowiadać się za innych, a nawet nie powinniśmy,…

    Read more

Kategorie